pondělí 17. března 2008

Triáda pondělní noci

Scéna první.

Blíží se ke vchodu do domu. Vidí starší ženu, která má ústech klíče a snaží se otevřít dveře. Je opilá. Otevírá jí první dveře, žena vbíhá do vchodu a čelem naráží do druhých zavřených dveří. Rána. Sjede na zem. Sklání se nad ní a ptá se jí jestli je v pořádku. Odpoví zastřené ano. Otevírá jí i ty druhé dveře a rozsvěcí světlo na chodbě. Ona je pořád je na zemi a snaží vstát. Podruhé se skloní a ptá se jestli nechce pomoci. Říká ne a zamumlá poděkování.

Scéna druhá.

Kráčí podél řeky, telefonuje. Má nasazenou kapuci. Spatřuje čtyři typy jdoucí proti němu. Tuší problémy. Nemá ale kam uhnout a vracet se nechce. Jde dál a doufá. Nekouká na ně. Dva projdou, když zaslechne, "dej mu bombu!", "dej mu bombu!" a "koukejte, dělá že telefonuje". Třetí typ se blíží, je to cikáScéna třetí.n. Přistupuje k němu. Rovnou mu dává hlavou do nosu. Začne mu téci krev. Snaží se ho odstrčit, typ ho chytá a řve na něj "co na mě šaháš", druhá hlavička, vykroutí se, sundává si brýle. Na ruce mu kape krev. Pořád v nich drží mobil i brýle. Smečce to stačí, dostal se z toho, ale nedá mu to a řve na ně "cikáni zasraní, čtyři na jednoho, to si dovolíte, zavolám policajty". Jeden z nich se rozbíhá k němu a on utíká do nejbližší hospody, vrazí dovnitř, bez brýlí vidí vše rozmazaně. Zavěšuje telefon. Lidi koukají. Cikán zůstává před dveřmi a barmanky se ptají co se děje. Cikán vchází dovnitř, otáčí se místní typ, cikán jen řve "za to že si mě donutil běžet, ti zabiju hřebíky do rakve". Opakuje to několikrát. Místní typ na něj řve ať táhne. Cikán se pakuje. On se jde umýt na záchod. Telefonuje, že je v pořádku. Omývá si krev z obličeje a rukou, vysvětluje typovi jak to bylo. Děkuje barmankám a vychází na ulici. Trošku se bojí, ale je klid. Nikde nikdo.

Scéna třetí.

Stojí na zastávce tramvaje. Vedle něj hučí nějaký pobuda do typa čekajícího na stejnou tramvaj. Zaslechne jen jak typ říká ne. Pobuda k němu přichází a ptá se jestli nemá drobné na cestu, že se musí dostat ráno domů. On se ho zeptá proč nemá na cestu. Pobuda odpovídá, že mu ukradli peníze ve vlaku cestou do města. Odpoví mu, že mu nevěří a že mu nic nedá. Poprvé se na něho pořádně podívá. Omšelý vzhled pobudy doplňuje alkoholický odér. Pobuda mu přeje ať se mu stane to samé a odchází.

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

at se ti to ´í co nejdřív zahojí .vsechny bych je vyystřílel