čtvrtek 30. července 2009

Poslední týden, Sydney, koala, serf a tak....

Cape Byron, nejvýchodnější místo Austrálie

Po Carnavor Gorge pokračujeme dále na jih do Glass House Mountains. Jsou to nádherné skalní útvary a na většinu z nich se dá vyjít, popřípadně vyšplhat. Cesta na Mt Tibrogargan už je skoro lezení na což nás odkázali i v místním informačním středisku na otázku kde je v okolí rock climbing. Z internetu jsme už dopředu věděli že se tu lézt dá, ale bohužel naše bláhová myšlenka na nějakého papírového průvodce vzala záhy zasvé. Nakonec jsme se ale probojovali k adrese na web, kde jsou všechny cesty popsané, ale bohužel bez obrázků a tak se z hledání lezení stala bojovka a procházení místní buší.


Nakonec jsme našli velké houby a tak nasedáme do auta a jedeme směr Surfers Paradise (Gold Coast, jižně od Brisbane). Z ospalé vesničky se postupem času stalo ultradrahé letovisko a tak se tu jen procházíme večer po hlavní třídě.
Další den v podstatě proflákáme cestováním a koukáním na serfaře, ale hned další den dorážíme do Cof Harbor, kde jsme se vydali na velryby. Po doporučení od staršího australského páru se vydáváme na moře na malém katamaranu od společnosti Pacific Explorer. Tak akorát aby nás neobtěžovalo dalších 130 lidí jako u druhé společnosti, ale jen maximálně 23. Po hodině plavby to už vypadalo, že na velryby asi nenarazíme, ale štěstí se na nás usmálo a viděli jsme velryb hned několik. A to i přímo za zádí naší lodi, tak padesát metrů daleko. Je vlastně to taková hra na skovávanou, protože velryby se po chvilce ponoří a zmizí na dlouhých pět minut, takže vás nechají v očekávání kde se zase vynoří. Vše krásné, ale musí skončit a tak po další hodině a půl obracíme loď a vydáváme se na cestu nazpátek. Zážitek to ale byl parádní, pokud se někdy dostanete do Coff H. určitě neváhejte a jeďte taky.



Opouštíme Coff Harbour a po sedmistech kilometrech dále na jih na nás čekalo Sydney, náš nejjižnější bod kam jsme v Austrálii zavítali. Málem bych ale zapoměl.. Marťi sen vidět koalu v přírodě se vyplňuje a to když projíždíme křižovatku osvětlenou jednou lampou a pod lampou sedí na silnici malá koala. Otáčíme zastavujeme, ale koala se ani nehne. Za námi se objevují další auta bojím se o koalu ale i o nás a tak odjíždíme, ale znovu se otáčíme, koala pořád na stejním místě, ale naštěstí zastavují i ostatní lidi a nastává záchranná akce. Přes koalu hází jeden týpek svojí mikinu a odnáší jí na levý kraj silnice. Koale se ale nalevo nelíbí a překvapuje na zvíře, které tráví 20 hodin ze dne spánkem, díky pomalému metabolismu, sprintem přes silnici, málem pod kola rozjetého náklaďáku. Koala už je tak mimo že se pokouší vylézt na lampu a tak se ozývá do okolí jen zvuk drápů zarývajících se do kovu. Znovu musí přijít týpek s mikinou a koalu odnáší přímo do lesa, kde koala konečně nachází strom a vydrápe se na něj. Mise splněna.


Druhý den dorážíme do Manly, jedné se severních částí Sydney, kupujeme si denní jízdenky na ferry a busy a vydáváme se lodí směrem.... ano proslavené Opeře. Ferry terminál s ní přímo sousedí a po cestě z Manly proplouváme přímo kolem Opery. Počasí je zatažené a k večeru začíná pršet. Nemáme žádný plán a tak skáčeme na další ferry, která míří k Aquarium, cestou podplouváme další místní ikonu most Sydney Harbour bridge. Cestou nazpátek už za solidního deště zastavujeme na jedné z opuštěných zastávek přímo naproti mostu a opeře a děláme pro mě skoro první noční fotky. Na které se ostatně můžete podívat taky. Ještě jednou jdeme k opeře, všude spousta lidí. Od další procházky po městě nás odrazujeneustávající déšť a tak vypouštíme náš plán vydat se do národního parku Blue Mountains a odjíždíme ze Sydney na zpáteční cestu do Brisbane. Zbývají nám už jen tři dny na které máme pronajaté auto a tak chceme konečne zkusit jaké, že je to serfování.




Jeden den zase trávíme jen v autě a polykáme kilometry abychom se dostali do Byron Bay, nejvýchodnějšího místa Austrálie, kde trávíme dva dny pokusy o serfování a užíváme si sluníčka a válení na pláži i přes to, že je tu vlastně pořád zima. Kdo by si myslel, že serfování je hračka, je na omylu a jen chytnout vlnu není úplně nejsnažší. A potom se postavit na serf a jet to už si žádá trochu cviku. Ale co, mě osobně to bavilo i tak a rozhodně chápu proč je to v Autrálii sport No. 1 a proč tu každý kdo žije u moře má na střeše auta prkno. Jezdí tu opravdu každý, maminky, babičky, nabušení mladíci i pánové se všemi vlasy šedivými. Pokud bude příležitost určitě jdu do toho znovu.



Dnes jsme vrátili v Brisbane auto a tak máme o starost méně. Austrálie nás mile překvapila nádhernou přírodou a zvířenou. Už méně cenami všeho a tak ani nechci vědět na kolik nás tady ten měsíc vyšel. A to co jsme měli půjčené auto jsme spali v kempu jen jednou. Co je v austrálii tragické jsou informační střediska a většinou se v nich nic kloudného nedozvíte. Korunu tomu nasadilo ičko v Brisbane, kdy na otázku kde najít nějaké levné ubytování se nám dostalo odpovědi, že tady nic levného není....Nakonec jsme si sami našli backpacker za 69 AUD na noc (double room). Máme v Austrálii už jen tři dny do odletu do Thajska, což bude zase něco nového.

úterý 21. července 2009

Central Highlands

Po té co jsme zhlédli ptakopyska v Eungela national parku a krátkou zastávku v Blackdown tableland, jsme se vydali do hlubin Austrálie (skoro :) do Carnarvon Gorge. Je to sice trošku zajížďka od pobřeží, ale určitě se tu vyplatí strávit alespoň celý den. My jsme přijeli odpoledne a tak jsme museli dát za vděk místnímu kempu (jinak jsme zatím na cestách spali někde zadarmo), ale bylo to moc příjemné se vysprchovat v teplé vodě a dobít všechny baterky. Samotná Gorge je nádherná zelená oáza v jinak vyprahlé krajině a to díky pískovcovému podloží které násává v období dešťů vodu a tak zde najdete potůček i po několika měsíčním suchu. Také tu najdete aboriginské malby, bohužel většinu aboriginců evropani pobyli nebo vyhnali, takže jak tu vlastně domorodci žili, zůstalo záhadou. Míříme znovu k pobřeží směr Brisbane. Původně jsme měli auto vracet pětadvacátého, ale nakonec jsme se rozhodli o pět dní půjčení prodloužit i přes to, že náš účet krvácí (Austrálie je fak drahá) a s vědomím, že se sem asi dlouho, nebo už nikdy nepodíváme, chceme dojet až do Sydney. Zkusíme lezení a snad konečně i ten serf i když tu už není tak krásně teplo jako v Cairns. Zdravíme všechny čtenáře a děkujeme za vtipné komentáře, převážně od mé mámy :)

Pohled z Blackdown tableland national park.

Přechod přes říčku v Carnarvon gorge.
Aboriginal art.
Jedna z odboček.

pondělí 20. července 2009

Ptakopysk

Viděli jsme naživo ptakopyska, je roztomilej jak můzete vidět sami. A je malý, jelikož dorůstají 50 cm nejvíce.


úterý 14. července 2009

Okolo Cairns.

Po třech dnech strávených v Cairns, jsme si udělali ještě malý výlet na sever do deštných pralesů. První zastávkou byl Port Douglas, kde jsme se podívali do Wet tropic centra kde na jednom místě najdete hromadu různých ptáků, koaly, krokodýli a kupu klokanů a wallaby(malí klokani). S krokodýli jsme se nekamarádili, ale s klokany ano a na delší dobu to byli první klokani co jsme viděli (naživo a živé). Další zastávkou byl národní park Cape Tribulation s pár kratšími procházkami po deštném pralese a bažinách s mangrovníky. Což nám trošku připomělo sever Nového Zélandu. Náhorní plošina Atherton nám však ukázala tvář kterou si asi spíše vybavíte když vám někdo řekne slovo Austrálie. A to je ne zrovna přívětivá vysušená buš. Navštívili jsme Granite Gorge, kde se za ne zrovna malé peníze můžete projít po bouldrech, zaplavat si v řece bez krokodílů a pozorovat wallaby. Ale místo to bylo nádherné. Podíváme se i na veliké fíkovníky které narostly do nečekaných rozměrů. Vracíme se do Cairns, reklamujeme prasklou rozkládací židličku z auta :) a pomalu míříme směr Brisbane, kam to máme pouhých 1700 km. Po cestě dolů navštěvujeme několik parků s povětšinou nádherným koupáním a krásnými vodopády. Navštívili jsme i Wallaman waterfall, největší vodopád s jednorázovým přepadem v Austrálii (258m). Nejnádhernější místo na koupání u nás jednoznačně vyhrál Big Crystal Creek, s přírodními skluzavkamy a nádhernými tůněmi. Naše nadšení zchladila ztráta slunečních brýlí, které Marťa vyhrála v tombole v Queenstownu a které jak jsme včera zjistili stojí nehezkých 200 AUD. No co se dá dělat, že. Teď si užíváme trošku přímořského života v Airlie a navečer budeme pokračovat zase směr Brisbane.

Klokan nebo wallaby?


Granite Gorge

Cathedral Fig
Wallaman waterfall
Skluzavka, Big Crystal creek.

neděle 5. července 2009

Austrálie


Zdravíme z Austrálie, z kontinentu plného překvapení. 1. Července ráno jsme odletěli z Nového Zélandu do Brisbane, ze kterého jsme měli koupené letenky do Cairns. Přilítáme do Brisbane, jsme docela unavení a hlavně máme tepelný šok :) protože tady je hned o patnáct stupňů více. Na celním musíme vyndat všechny věci protože pán kontrolor se musí ujistit, že náš stan je opravdu čistý, taktéž jako naše obuv a co že to vezeme za dřevěnou věc. Takže naše krásně zabalená zavazadla vzala za své a tak strkáme některé věci do náhradní tašky. (děkujeme Marcele) Ale vše dobré, jsme oficiálně v Austrálii. Zjištujeme co a jak protože máme asi pět hodin na přestup. Autobus z mezinárodního terminálu na domácí terminál stojí 5 AUD, ale pokud jedete nejdříve do místního nákupního střediska máte cestu tam a nazpátek zadarmo. Jedeme si tedy koupit něco k jídlu. Dvě hodiny před odletem našeho letadla Jetstar do Cairns, zjišťujeme že já mám přes deset kilo nadváhu (Marťa prošla jen tak tak), což je 100 AUD navíc, což samozřejmě platit nechceme. Paní za přepážkou se nás ptá jestli si to chceme nějak přebalit, souhlasíme a jdeme opodál rvát naše věci do příručních zavazadel. Vracíme se na přepážku Jet staru a naštěstí nás odbavuje mladá slečna trošku zmatená a i přesto že mám stále nadváhu šest kilo, odbavuje moje zavazadla. Jdeme rychle pryč, aby si to náhodou nerozmyslela. Tím jak jsme přendávali věci se nám do příručního zavazadla dostali nůžky o které záhy přicházíme na vstupní kontrole, jak tam tak přehrabujem věci tak si mě odchytává pán na kontrolu jestli náhodou nemám v zavazadle stopy po výbušninách. Nejsem terorista takže už bez dalších problémů odlétáme do Cairns. Už dopředu máme zamluvené ubytování v JJ's backpaker, přijíždějí si pro nás na letiště a tak se nemusíme moc starat. Další den si zamlouváme dvoudenní šnorchlování na korálových útesech a podvodní foťák. Spíme na luxusním katamaranu, v místnosti pro tři, spolu s jedním sympatickým američanem. Jídlo máme v ceně, takže se nemusíme starat a můžeme vesele šnorchlovat. Několikrát měníme místa, takže člověk pořád vidí něco nového, ale i kdyby zůstal na jednom místě, stejně se to neokouká. Pod hladinou je tu živo, kromě profláknutých ryb jako je Nemo, tu uvidíte spoustu dalších, různobarevných ryb, korálu, mušlí, hvězdic a když máte štěstí jako my uvidíte i žraloka, mořskou želvu, nebo rejnoka. Můžete se i potápět, buď s instruktorem nebo pokud máte licenci tak sami, ale samozřejmě to něco stojí a tak si necháváme zajít chuť. Ale i to šnorchlování nás uchvacuje a tak jsme ve vodě skoro pořád. Samozřejmě jsme se trošku spálili a i druhý den na pevnině se s námi stále vše houpe. Už máme pujčené auto na příštích 21 dní, takže vyrážíme cestovat. Zatím...pa Ondra a Marťa (klokani nás čekají). Jo a koupil jsem si bumerang, tak se s ním musím ještě naučit :)




Posted by Picasa